بیمه خودرو به صورت کلی به دو دسته بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث و حوادث راننده تقسیم می‌شود. بیمه بدنه بر خلاف بیمه شخص ثالث اجباری نیست؛ بیمه بدنه از نظر پرداخت خسارت به دو دسته تقسیم می‌شود:

خسارت‌های کلی (اصلی) و خسارت‌های جزئی (فرعی) به معنی خسارت‌هایی که پوشش آن مشروط به پرداخت هزینه جداگانه و خرید این خطرات است. خرید پوشش‌‌های اضافی برای بیمه بدنه خودرو، می‌تواند خسارت‌‌های مختلفی را پوشش دهد و ریسک حوادث غیر مترقبه را کاهش دهد، که در ادامه به طور کامل شرح داده خواهد شد.

اصطلاحات بیمه بدنه:

اصطلاحات زیر صرف‌ نظر از هر معنی و مفهوم دیگری که ممکن است داشته باشند در شرایط عمومی بیمه بدنه با تعریف مقابل آن به‌کار رفته است:

بیمه‌گر: شرکت بیمه‌‌ای است که مشخصات آن در این ‌بیمه‌نامه نوشته شده است و در ازای دریافت ‌حق‌بیمه، متعهد به جبران خسارت‌های احتمالی طبق شرایط مندرج در ‌بیمه‌نامه می‌باشد.

بیمه‌‌گذار: شخص حقیقی یا حقوقی است که مالک موضوع بیمه است یا به یکی از عناوین قانونی، نمایندگی مالک یا ذی‌نفع را داشته یا مسئولیت حفظ موضوع بیمه را از طرف مالک دارد و قرارداد بیمه را با ‌بیمه‌گر منعقد ‌می‌کند و متعهد به پرداخت ‌حق‌‌بیمه آن ‌می‌باشد.

ذی‌نفع: شخصی است که بنا به درخواست بیمه‌گذار نام وی در این ‌بیمه‌نامه درج گردیده است و تمام یا بخشی از خسارت به وی پرداخت می‌شود.

حق‌بیمه: مبلغی است که در ‌بیمه‌نامه مشخص شده و بیمه‌گذار موظف است آن را هنگام صدور ‌بیمه‌نامه یا به ترتیبی که در ‌بیمه‌نامه مشخص می‌شود به ‌بیمه‌گر پرداخت نماید.

موضوع بیمه: وسیله نقلیه زمینی است که مشخصات آن در این ‌بیمه‌نامه درج شده است. لوازمی که مطابق کاتالوگ وسیله نقلیه بیمه‌شده به خریدار تحویل و یا در ‌بیمه‌نامه درج شده است نیز جزو موضوع بیمه محسوب می‌شود.

فرانشیز: بخشی از هر خسارت است که به عهده بیمه‌گذار است و میزان آن در بیمه‌نامه مشخص ‌می‌گردد.

مدت اعتبار ‌بیمه‌نامه: مدت بیمه‌نامه‌ها معمولا یک ساله است اما شروع و پایان مدت اعتبار ‌بیمه‌نامه به ترتیبی خواهد بود که در ‌بیمه‌نامه معین می‌شود.

بیمه بدنه خودرو چه خسارت‌‌هایی را پوشش می‌دهد؟

برای شناخت بهتر بیمه بدنه خودرو ابتدا باید بدانیم این نوع از بیمه چه خسارت‌‌هایی را پوشش می‌دهد. بر اساس قانون، بیمه بدنه خودرو در حالت عادی، خسارت ناشی از موارد زیر را پوشش می‌دهد که به عنوان خطرات اصلی ارائه می‌شوند:

 • برخورد دو وسیله نقلیه به هم یا برخورد با یک جسم ثابت یا متحرک، برخورد اشیا به اتومبیل (اتومبیل در حال حرکت و سکون)
 • واژگون شدن خودرو، سقوط خودرو
 • حریق (آتش سوزی، صاعقه، انفجار)
 • سرقت کلی خودرو (خسارت ناشی از سرقت کلی خودرو یا خسارت ناشی از آسیب دیدن وسایل اصلی یا وسایل اضافی درج‌شده در بیمه‌نامه در حین سرقت)
 • خسارتی که در جریان نجات و یا انتقال خودرو خسارت دیده به آن وارد شود.
 • خسارت باطری و لاستیک‌های خودرو نیز تا ۵۰ درصد قیمت نو ( قیمت خودرو در کارخانه) قابل پرداخت است.
 • خسارت‌های فرعی، پوشش‌های تکمیلی بیمه بدنه

  خسارت‌های فرعی تحت پوشش بیمه بدنه نیستند، مگر آنکه با پرداخت هزینه جداگانه و خرید این پوشش‌‌های اضافی، ریسک حوادث غیر مترقبه را کاهش دهیم.

  خرید پوشش‌‌های اضافی برای بیمه بدنه خودرو، می‌تواند خسارت‌‌های زیر را پوشش دهد:

  بلایای طبیعی

  خسارت‌هایی که در اثر وقوع سیل، زلزله و فوران آتش‌ فشان به خودرو وارد می‌شود.

  سرقت لوازم و قطعات خودرو

  خسارت ناشی از سرقت لوازم و قطعات خودرو که به عنوان سرقت جزئی در نظر گرفته می‌شود.